Loading

Avrupa Koleji...

Tiyatro Kulübü

Tiyatro Kulübü
  • 13 Şubat 2017

Avrupa Koleji Okullarının sanata ve sosyal sorumluluk projelerine olan duyarlılığından yola çıkarak,  katkıda bulunmak isteyen öğrencilerimizin bir araya gelerek Avrupa Lisesi Oyuncuları adı altında oluşturduğu tiyatro kulübü, 2014 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Yıl içinde en az bir oyun olmak üzere performans hazırlayan öğrencilerimiz, sergiledikleri gösteri sonrası oyunun tüm gelirini bir yardım kuruluşuna bağışlıyor. 

Kulüp, oyunun konusunu güncel, eğitsel ve eleştirel olarak seçmeye özen gösteriyor. Şimdiye kadar küresel ısınma, çarpık kentleşme, sağlık sorunları gibi başlıklarda oyunlar oynayan grup, ulaştıkları kitleyi hem bilinçlendirme hem de çözüme katkıda bulunmalarını sağlama amacı güdüyor. Küresel ısınma ve muhtemel sonuçları üzerine hazırladıkları oyunda elde ettikleri tüm geliri TEMA vakfına bağışlarken, insan sağlığını konu alan oyunda ise LÖSEV’e katkıda bulunmuşlardır.

Çalışması yapılan oyunlar farklı dönemlerde sergilenmektedir. Yıl sonu gösterileri, okumuzun yaz festivali ve 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında düzenlenen şenliklerde hem okulumuz öğrencilerine yapılan sunumlarda hem de dışarıdan katım sağlanan açık gösterimlerde seyirci ile buluşturuluyor.

Grup gönüllülük esasına göre tüm öğrencilere açık şekilde oluşturuluyor. Sanatta yetenekten ziyade çalışmanın ve azmin önemini vurgulayan oyuncularımız, emek verdiklerinde ortaya çıkan ürünü gördüklerindeki heyecan ve coşkuyu seyirciyle paylaşmaktan mutluluk duyduklarını belirtiyor. İşbirliği içerisinde oyunun her aşaması ile ilgilenen oyuncular, kostümden dekora her hazırlığı kendi önerileri doğrultusunda oluşturuyorlar.

Avrupa Lisesi Oyuncuları çalışmalarına sene başında temel oyunculuk çalışmalarıyla başlıyor. Prodüksiyon çalışmasına geçmeden önce; fiziksel aksiyon çalışmaları, mekan tanımlama, olmayan nesnelerle ilişki kurma, ses ve diyafram egzersizleri gibi sahne çalışmalarının ardından partnerli güven alıştırmaları ve serbest doğaçlama çalışmaları yapılmaktadır. Tüm bu süreç boyunca öğrenciler hem sosyal iletişim becerilerini geliştirmiş hem de aidiyet duygusu kazanmış oluyorlar.

Öğrencilerimiz, yaptıkları çalışmaları sahne sanatları üzerinden bir sosyal sorumluluk projesi haline getirip, bunu gelenekselleştirme ve devamlılığını sağlama konusunda kararlılar.