Loading

Avrupa Koleji...

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

Bilişim Teknolojileri dersinde amacımız;  süratle büyüyen ve genişleyen bilişim teknolojileri konusunda öğrencilerimize, temel bilgi ve becerileri kazandırmak, bu teknolojileri etkili ve doğru bir biçimde kullanabilen bireyler yetiştirmektir.

Teknolojiyi kullanırken dijital yurttaşlık, güvenlik, sağlık konularını da bilinçli olarak hayata geçirebilmelerini sağlamayı hedeflemekteyiz. Teknolojiyi sadece tüketen değil aynı zamanda üreten birey olarak yaşayabilmeleri amacıyla kodlama eğitimleri konusunda gerekli kazanımları elde edebilmeleri için hassasiyet göstermekteyiz.

 

KODLAMA KULÜBÜ

Kodlama (Programlama) hayatımızın her alanında bizi sarıp sarmalayan teknoloji ve teknolojinin kullanımı için gerekli olan yazılımın yani kullandığımız programların temelini teşkil eder.

Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, telefonlar, hayatımızın her anında bizlerle birlikteler. Aslında bizi kendine bağlayan bu cihazlar değil, bu cihazlar için kodlanmış olan programlardır. Kısacası kodlama; söylediklerimizi, istediklerimizi yapması için elektronik cihazlara beceri kazandırmaktır.

Günümüzde, tüm dünyada kodlama yapma yaşının, daha küçük yaşlara indirgenmesi konusunda fikir birliği oluşmuştur. Kodlama öğrenilmesindeki hedef, herkesin programcı olması gayesi değildir elbette.

 

Kodlamanın çocuklara neler kazandırabileceği konusunu kısaca ele alacak olursak;

•    Çocukların algoritmik düşünce sistemlerini geliştirerek yapılacaklara ait işlem adımlarının planlanmasını yapabilme becerisi kazandırır.

•    Analitik düşünme becerisi kazandırır. Problemlerin çözümü sırasında problemin parçalanarak problem olmaktan çıkarılmasıdır aslında analitik düşünme. Çünkü küçük sıkıntılarla uğraşmak büyük sıkıntıları gidermekten daha kolaydır.

•    Ezberleyen değil muhakeme eden;  problemler karşısında pes eden değil çözüm yolları üreten; dijital platformlarda sadece tüketen değil üreterek yetişen çocuklar ve gençler elbette ilerleyen süreçlerde dijital dünyada bilişimi ihraç eden bir geleceği inşa edebileceklerdir.

 

“MOBİL UYUMLU WEB SİTESİ TASARIMI” KULÜBÜ ÇALIŞMALARI

Herhangi bir kurumun kurumsal kimliğinin yansıtılması ve tanıtım faaliyetlerinin gerçekleşmesi amacı ile ulusal ve uluslararası ağ ortamında yayınlanan online sistemlere web sitesi ve bu sitelerin oluşturulma sürecine web tasarımı denir.

 

Web Tasarımın Önemi Nedir?

Web tasarımın öncelikli amacı kişilerin veya kurumların kimliklerini geniş bir kitleye aktarabilmektir.

Bilişim dünyasının uçsuz bucaksız sonsuzluğunda internetin gücü kullanılarak kişisel alanlar için kimliğin tanıtılması noktasında ciddi bir alandır. Kurumsal alanda da kurumsal kimlikler kendi tanıtımlarını yapmak için web tasarımı alanın vazgeçilmezliğinin farkındadır.

Hızla gelişen altyapılar ile modern tasarımlar elde etmek ve her zaman interaktif görüşler sunabilmek web tasarımın önemini vurgulamaktadır.

 Web tasarım esnasında başından sonuna kadar çeşitli kuralları ilke olarak benimsemek ve bu kurallar doğrultusunda hareket etmek gerekir.

Kulüpte bu kurallara dayanarak bir site tasarlamanın temel ilkeleri üzerinde durulmaktadır. Sıradan bir web sitesini herkes yapabilir fakat sıra dışı tasarımlar için işin uzmanı her zaman farkını gösterir.

Öğrencilerimize bu bakış açısını kazandırıp bireysel farklılıklarını ortaya koyabilecekleri bir alan oluşturmayı hedeflemekteyiz.